Gogle wirtualnej rzeczywistości – czyli wejście do innego świata

Wprowadzenie na rynek okularów wirtualnej rzeczywistości było wielkim przełomem w przemyśle komputerowym. Poszerzyło to możliwości korzystania z wirtualnego świata. Dzięki nim możemy znaleźć się w każdym dowolnym miejscu na świecie, urządzić sobie wirtualny spacer, wejść
w skórę postaci z gry. Okulary te nie niosą za sobą tylko walorów rozrywkowych, wykorzystywane są również w dziedzinie projektowania przestrzennego.

Jak działają okulary VR?

Gogle pełnią funkcję wyświetlacza, obraz generowany jest w rzeczywistości przez komputer bądź konsolę. Jedynym wyjątkiem od reguły są smartfony, które jednocześnie pełnią obie funkcje naraz – są przekaźnikami obrazu i jego wyświetlaczem. Jednak w każdym z tych przypadków musimy otrzymać dwa obrazy w tym samym czasie, lekko przesunięte względem siebie. Zastanawiacie się, dlaczego tak to działa? To bardzo proste — jak większość technologii swoje rozwiązania opiera na obserwacjach ludzkiego organizmu. Każde z naszych oczu widzi w nieco inny sposób, a obraz nakłada się na siebie i tworzy jedną spójną całość. To pozwala nam na postrzeganie przestrzenne.
W goglach wirtualnej rzeczywistości — za obraz odpowiadają również soczewki, które umieszczone są na ekranie- po jednej na każde oko. Wpływa to na zakrzywianie obrazu, co powoduje, iż odbieramy go jako obraz realistyczny. Istotną kwestią jest również płynność. Aby wejść w wirtualną rzeczywistość nie wystarczy 30 klatek na sekundę jak jest to w przypadku normalnych gier – 90 klatek na sekundę to absolutne minimum, które pozwoli na odpowiednią płynność obrazu. Na rynku pojawiają się już modele, które generują nawet 120/s .

Wiadome jest, że gdy używany okularów VR nie stoimy w jednym miejscu. Nasza głowa cały czas się rusza dlatego kolejną bardzo istotną sprawą jest dopasowanie obrazu do naszych ruchów. Jeśli patrzymy w lewo, w tę samą stronę porusza się widok w programie. Urządzenie wykrywa ruch w każdym wymiarze. Do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo w dół i w górę. Okulary o zaawansowanej technologii używają do tego żyroskopu, akcelerometru oraz magnetometru. Ważne jest również, aby ruch był wykrywany w ułamku sekundy – to zdecydowanie pozwoli na poczucie się jak
w innym świecie.